facebook twitter nk
Ładuję

Trwa żałoba narodowa. Lokalne samorządy uczciły pamięć Jana Olszewskiego

Autor admin
Data utworzenia: 15 luty 2019, 11:56 Wszystkich komentarzy: 1

Flagi opuszczone do połowy masztu przy lokalnych urzędach oraz na chojnowskim Rynku - tym symbolicznym gestem uczczona została pamięć zmarłego premiera Jana Olszewskiego. Do 16 lutego trwać będzie żałoba narodowa.

Jan Olszewski czasie II wojny światowej był członkiem konspiracyjnego harcerstwa - Szarych Szeregów. W 1944 roku uczestniczył w powstaniu warszawskim. Po ukończeniu studiów pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości, a następnie Zakładzie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W latach 60. był obrońcą w procesach politycznych, broniąc m.in. Melchiora Wańkowicza,Jana Nepomucena Millera, Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Janusza Szpotańskiego czy Adama Michnika. W okresie PRL był został działaczem opozycji demokratycznej; uczestniczył w założeniu Komitetu Obrony Robotników.

W 1991 roku uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. W tym samym roku na wniosek prezydenta Lecha Wałęsy został powołany na stanowisko prezesa Rady Ministrów. Rząd Jana Olszewskiego funkcjonował do 5 czerwca 1992 roku, kiedy to Sejm uchwalił wotum nieufności. Głosowanie nad wotum zostało przyśpieszone w związku z wykonywaniem przez ministra Antoniego Macierewicza tzw. uchwały lustracyjnej.

Uroczystości pogrzebowe byłego premiera zaplanowano na 15 i 16 lutego 2019. W tych dniach została zarządzona żałoba narodowa - w związku z tym, we wszystkich urzędach, instytucjach, siedzibach organów władz państwowych, a także samorządowych, flagi będą opuszczone do połowy masztu.


Komentarze

Wspaniały,mądry,odważny człowiek,prawdziwy patriota.Niech spoczywa w spokoju
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.