facebook twitter nk
Ładuję

Krótki kurs z biomechaniki dla uczniów Gimnazjum nr 2 w Chojnowie

Autor admin
Data utworzenia: 18 czerwiec 2012, 10:28 Wszystkich komentarzy: 6
Krótki kurs z biomechaniki dla uczniów Gimnazjum nr 2 w Chojnowie

W ostatni piątek – 15 czerwca 2012 r. – jedna z klas w Gimnazjum nr 2 w Chojnowie przemieniła się w miejsce doświadczeń i eksperymentów biomechanicznych. Na stołach zamiast dziennika, długopisów i zeszytów dostrzec można było protezy kości, stawów, naczyń krwionośnych czy sztuczne zastawki serca.

Gimnazjum nr 2 w Chojnowie kontynuuje współpracę z wrocławskimi grupami studenckimi. Po niedawnej „Nocy Odkrywców” (więcej o „Nocy Odkrywców”) do Chojnowa przyjechała reprezentacja Międzywydziałowego Koła Naukowego Biomechaników z Politechniki Wrocławskiej w trzyosobowym, składzie: Magdalena Jackowska, Małgorzata Sowa, pod kierownictwem Małgorzaty Żak, doktorantki.


Tematem przewodnim spotkania była krew. Zajęcia łączyły się zatem ze zbiórką krwi, która następnego dnia odbyła się w budynku szkoły.

Głównym zadaniem, które czekało na gimnazjalistów było zbadanie lepkości, która jest jedną z ważniejszych właściwości krwi, z punktu widzenia biomechanika. Do tego doświadczenia wykorzystano metodę Stokesa.


Uczniowie dowiedzieli się również czym jest płyn nienewtonowski, z którym część z nich miała już wcześniej do czynienia podczas „Nocy Odkrywców”. Poznali zasadę działania i metodę implantacji sztucznych zastawek i inne protezy w układzie krwionośnym takie jak stenty.

Oprócz nabytych doświadczeń i zdobytej wiedzy gimnazjaliście mieli okazję by otrzymać oceny bardzo dobre dzięki aktywnemu uczestnictwu w zajęciach. Dodatkowo otrzymali pamiątkowe dyplomy dokumentujące uczestnictwo w zajęciach.


Gimnazjum nr 2 w Chojnowie po raz kolejny udowodniło, że dba o swoich uczniów i dostarcza im wielu okazji do zdobywania cennej wiedzy z różnych dziedzin nauki. Współpraca z grupami studenckimi pozwala na wczesne wkraczanie na ścieżkę naukową dla młodych uczniów, poszerza ich horyzonty i pozwala na odkrycie różnych dziedzin nauki, dzięki czemu późniejszy wybór drogi kształcenia może okazać się łatwiejszym.


Komentarze

Super jak ja chodziłem do szkoły to nie miałem takich zajęć
zgłoś komentarz
Więcej tego typu imprez ! proszę ,bez księży ,burmistrza gdzie można zdobyć wiedzę i ciekawie spędzić czas. Poszerzać horyzonty młodzieży a nie zawężać !
zgłoś komentarz
cos w tym jest - czego sie kler nie dotknie to warte uwagi. ale przeciez nauka sie kloci z kosciolem...
zgłoś komentarz
Jakieś przykłady ostatnich działań kościoła wartych uwagi ?
zgłoś komentarz
teraz zauwazylem ze moja wypowiedz mogla zostac odczytana dwojako. w zamysle mialem cos w stylu - tam gdzie brak kosciola to mozemy liczyc na dobra impreze.

@psymon - brak
zgłoś komentarz
OK rozumiem że to była forma ironii .
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.